Özüm Otomatik Şanzıman

Hizmetler

Özüm Otomatik Şanzıman

Şanzıman Bakım Servis

Aracınızın otomatik şanzımanı için komple servis hizmeti vermektedir. Otomatik Şanzıman Servisimizde her marka aracınızın için yeni otomatik şanzıman, otomatik şanzıman tamiri, otomatik şanzıman bakımı hizmetleri verilmektedir. En son teknolojik cihaz ve sistemlerin kullanıldığı otomatik şanzıman servisimize müşteri araçları randevulu veya randevusuz kabul edilir.

CVT Şanzıman
Bir tür otomatik şanzıman olan CVT şanzıman “Sürekli Değişken Transmisyon” anlamına geliyor. Geleneksel otomatik şanzımana kıyasla gücü daha verimli kullanıyor olması, aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlaması sebebiyle günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Daha çok Honda, Nissan, Subaru, Toyota gibi Japon otomobil üreticilerinin tercih ettiği bir sistem olması sebebiyle Japon şanzımanı diye de biliniyor.

Bakıldığında CVT şanzıman yapısal olarak diğer şanzıman tiplerinden oldukça farklı. Çünkü kavrama için plakalı hidrolik kavramadan ziyade CVT şanzımanı tork konventörü kullanılıyor. Ayrıca CVT şanzımanında vites dişlisi ya da senkromeç gibi parçalar yok. Bunun yerine planet dişli grubu mevcut ve geri vites hareketi için kullanılıyor. Tüm bu özellikleriyle de genel olarak az yakıt tüketimi isteyen ve hıza gerek duymayan kişilerin tercihi oluyor.

ZF Şanzıman
ZF şanzıman nasıl çalışır sorusunun cevabı, oldukça basit bir mantığa dayanıyor. ZF şanzımanlar standart vites kutusunda bulunan dişlilere kıyasla daha çok sayıda dişe sahip. Bu durum da aracın daha ekonomik yakıt tüketmesine sebep olan bir mekanizmayı ortaya çıkarıyor. Bu çok dişli yapının bir diğer avantajı da vites değişimi sırasında oluşan kesintilerin yok olması. Bu sayede hızlı bir şekilde ivme kazanan araçlar otomobil sektöründe de tercih sebebi haline geliyor. ZF şanzımanlı araçların özellikle şehir hayatında yaygın olmasının en önemli sebebi de söz konusu özellikleri sebebiyle hem ekonomik hem de güvenli sürüş imkanı sunması olarak özetlenebilir.

ZF şanzıman kullanan araçlar üç farklı tipte. DCT (çift kavramalı) otomatik ZF şanzımanı özellikle Porsche modellerinde yaygın. 8 ileri tork konventörlü otomatik ZF şanzıman ise arkadan çekişli veya 4X4’de denilen dört çeker arabalarda kullanılıyor. Alfa Romeo Giulia, Audi Q7, RS5, RS6, Volkswagen Amarok’un yanı sıra BMW ve Jaguar araçlarda, Maserati, Land Rover Discovery, Range Rover, Jeep Grand Cherokee, Rolls Royce modeller buna örnek olarak gösterilebilir. 9 ileri tork konventörlü otomatik ZF şanzıman ise önden çekişli ya da yine 4x4 arabalarda kullanılıyor. Bu gruba örnek olarak ise Fiat 500X, Honda CRV, Range Rover Evoque, Land Rover Discovery Sport, Jeep Renegade araç modelleri sıralanabilir.

DSG Şanzıman
DSG şanzıman nedir sorusunun yanıtı, çok basit ve genel bir tanımla otomatik şanzıman şeklindedir. DSG şanzıman, çift kavramalı bir şanzıman türüdür. Pek çok kaynakta doğrudan çift kavramalı şanzıman olarak da geçer. DSG kısaltmasının açılımı ise İngilizce Direct Shift Gearbox şeklindedir.

Çift kavramalı şanzıman yada bilinen diğer adıyla DSG şanzıman, vitesleri diğer dişli şanzımanlardan daha hızlı değiştirebilen otomatik şanzımandır. Bu yapısıyla da seri kabiliyet sunar ve çok tercih edilir. Ayrıca çift kavramalı şanzıman, geleneksel otomatik ve düz vites sistemlerine nazaran daha fazla güç ve daha iyi bir kontrol sağlamaktadır.

S-Tronic Şanzıman
Otomobil alırken dikkate alınması gereken konulardan biri de şanzıman tipidir. Şanzıman çeşidi, aracı nasıl kullanacağınız, daha konforlu ya da daha yüksek sürüş keyfi elde edip edemeyeceğiniz konusunda verilen bir karardır.

S- tronic şanzıman da özellikle konforlu bir sürüş arayanların tercih edeceği şekilde geliştirilmiş bir yapıdır. Bir çeşit çift kavramalı şanzımandır. Bu şanzıman yapısı, özellikle vites geçişlerinde yaşanan sarsıntıları önlemek ve seri bir geçiş sağlamak üzere geliştirilmiştir. Çift kavramada birincisi tek sayılı geçişleri diğeri de çift sayılı geçişleri üstlenecek şekilde organize edilmiştir.

Vites değişimlerinde çift kavrama çok hızlı tepki verdiği için sürücü, beklemeden istediği performansı konforlu bir biçimde alır. Ayrıca araç zorlanmamış olur. Çekiş kuvveti kaybını en aza indirmek üzere kendini optimize ettiği için sportif sürüş sevenlerin çok tercih ettiği bir şanzıman tipidir.

Jatco Şanzıman
Jatco (Nissan): otomatik şanzımanlar Jatco, Aisin ve ZF'ye rakip olan, çeşitli tiplerdeki otomatik şanzımanların ilk üç üreticisi arasında yer alıyor. Aynı zamanda, Jatco otomatik şanzımanları, Japonya, ABD ve Avrupa'dan gelen en büyük otomobil üreticileri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır ve bu şirketin iletimleri çoğunlukla Güney Kore'den gelen otomobillerde bulunmaktadır.

Yedek Parça

Servisimiz yedek parça stokuyla aracınızın otomatik şanzımanının ihtiyaç duyduğu her türlü yedek parça ve aksesuarı uzman bir kadro tarafından gelişmiş otomatik şanzıman servisi stok kontrol sistemiyle takip etmektedir ve istenen zamanda tedarik etmektedir.